TİCARET VE SANAYİ ODALARINDAN ''TRAKYA KONSORSİYUMU'' İÇİN İLK ADIM

30 May. 2016
588
Ticaret Ve Sanayi Odalarından ''trakya Konsorsiyumu'' İçin İlk Adım

Trakya Bölgesi’nin tanıtımı ve bölgedeki odalar ile firmaların yurtdışı ile ekonomik ilişkilerini güçlendirmek için önemli bir fırsat olarak görülen Global Connect 2016 Fuarı’na katılım için ilk adım atıldı. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde bir araya gelen Trakya Bölgesi’ndeki Odalar, Trakya Konsorsiyumu adı altında bir araya gelme ve fuara katılım için olumlu görüş bildirdi

 

Trakya Bölgesi’ndeki Ticaret ve Sanayi Odaları, 25-27 Ekim’de Almanya-Stuttgart’ta gerçekleştirilecek Global Connect 2016 Fuarı’na katılım ve detaylar hakkında görüşmek üzere Çerkezköy’de bir araya geldi.

ÇERKEZKÖY TSO EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

26 Mayıs 2016 tarihinde Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Tekirdağ, Çorlu, Keşan, Malkara, Hayrabolu, Lüleburgaz, Edirne, Kırklareli, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odaları Yönetim Kurulu Başkanları, Genel Sekreterleri, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve Namık Kemal Üniversitesi Teknopark Müdürü katıldı.   

GLOBAL CONNECT 2016’YA KATILIM GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantının başında, Çerkezköy Ticaret ve Genel Sekreteri Hakan Gel, toplantının amacı ve Global Connect 2016 Fuarı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Ulm TSO ile ilişkilerin 2 yıl önce başladığını hatırlatan Hakan Gel, 2015 yılında imzalanan İşbirliği Protokolü sonrasında çalışmaların yoğunlaştığını ve bu kapsamda Nisan ayında Ulm’u ziyaret ettiklerini kaydederek, “Global Connect 2016 Fuarı’na Trakya Bölgesi olarak nasıl katılırız, Baden Wüttemberg eyaleti ile birlikte uluslararası pazarda nasıl yer alırız ve teknolojilerinden nasıl faydalanırız noktasından yola çıktık ve bugüne geldik” diye konuştu.

FİRMALAR VE ODALARIN TANITIMI YAPILACAK

Gel ayrıca, Almanya ve Türkiye’nin ithalat ihracat rakamları hakkında bilgi verirken, Global Connect 2016 Fuarı’na katılımdaki amacın, bölge firmalarının tanıtımı ve bölgeler arası ticaret hacminin arttırılması için çalışma yapmak olduğunu ifade etti.

KATILIM İÇİN AİA VE BAKANLIK DESTEĞİ ALABİLİRSİNİZ

Gel’in ardından NKÜ Teknopark Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker, Avrupa İşletmeler Ağı ve Cosme Projesinin detayları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Fuara katılacak firmaların gerçekleştirilecek ikili iş görüşme organizasyonu ile katılım maliyetinin yarısının AİA programından karşılanabileceğini belirten Eker, firmaların bu konuda Çerkezköy TSO Uluslararası İlişkiler Biriminden destek alabileceğini vurguladı. Amaçlarının, girişimciliği desteklemek ve pazarlara erişimin geliştirilmesi olduğunu dile getiren Eker, “Öncelikli hedefimiz, eşleştirme faaliyetleri için ülke ziyaretleri ve ikili görüşmeler” dedi. Eker ayrıca, proje ile ilgili alınabilecek destekler hakkında da bilgi verirken, toplantıya katılan Odaların Trakya Konsorsiyumu adı altında bir araya gelmesi halinde birçok proje için Ekonomi Bakanlığı’ndan destek alınabileceğini ifade etti.

 

TRAKYAKA STANT AÇACAK

Projeye destek verecek kurumlar arasında yer alan Trakya Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Mahmut Şahin, yaptığı konuşmada, bu konuya büyük önem verdiklerine dikkat çekti. Fuarda stant açacaklarını ve odaların tümünün birlikte hareket etmesinden mutluluk duyduklarını kaydeden Şahin, fuara Trakya olarak katılım göstermeleri halinde projenin daha verimli olacağını dile getirdi.

BİRLİKTELİK FUARA TAŞINACAK

Sunumların ardından, Global Connect 2016’ya katılım ile ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunan katılımcılar, oluşturulan birlikteliğin devam etmesi ve fuara taşınması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Toplantı sonunda, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Global Connect 2016’da Bölgenin tanıtımı için stant açılması, Trakya Bölgesi’ndeki 11 Odanın Fuara Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Sekreterleri ile katılmasına, 11 TSO’nun kendi bölgesinde konuyu üyeleri ile paylaşması doğrultusunda karar alındı.

Yukarı çık.