ROMANYA'ya DÜZENLEMİŞ OLDUĞUMUZ İŞ VE FUAR GEZİSİNİ BAŞARI İLE TAMAMLADIK.

07 Kas. 2017
508
Romanya'ya Düzenlemiş Olduğumuz İş Ve Fuar Gezisini Başarı İle Tamamladık.

ROMANYA'ya DÜZENLEMİŞ OLDUĞUMUZ İŞ VE FUAR GEZİSİNİ BAŞARI İLE TAMAMLADIK.

27-28-29 Ekim 2017 tarihinde düzenlemiş olduğumuz ROMANYA İŞ VE FUAR GEZİSİ INDAGRA TARIM FUARI – INDAGRA FOOD GIDA FUARI-INDAGRA DRİNK & WİNE İÇECEK FUARI- ROMANYA TANITIM TOPLANTISI'na Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ümran Bilgin Başkanlığındaki heyet, odamız üyeleri ve çok sayıda iş adamı katıldı.

İş ve Fuar Gezisinin 1.gününde Romanya Ticaret Odasında düzenlenen Ticaret Müşavirliği koordinasyonunda, Türk Yatırım Derneği organizasyonunda Romanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda Odamız ve Biga Ticaret ve Sanayi Odasının katılımıyla bir ekonomik forum düzenlendi.

Ekonomik forumda konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ümran Bilgin

''Değerli iş adamımız Zeynel Cömert’e teşekkür etmek boynumuzun borcu. Organizasyonda büyük emeği var. Burada olmak, bu toplantıyı tertip etmek için ne emekler verdiğini söylemek gerek. Bizler Yönetim Kurulu olarak üyelerimizin dış ticarete adaptasyonu, yeni pazarların keşfi ve en önemlisi yeni köprülerin kurulması adına yurtdışı organizasyonlarını her fırsatta düzenlemeye çalışıyoruz. Bu gezileri organize ederken de özellikle ticari partner olabilecek, ufkumuzu açabilecek ülkeler olmasına özen gösteriyoruz. Bölge olarak, Malkara olarak neyi üretiyoruz neyi nereye satabiliriz ihracatımızı nasıl ileri noktaya taşıyabiliriz yani kısacası nasıl fayda sağlayabilirizi değerlendiriyoruz. Bunun yanında doğru ihracat yapmanın yanında doğru ithalat yapmanın ve kaliteli ürünün en doğru fiyatla nasıl alınırın peşindeyiz.
Arkadaşlarımla yeni organizasyonu istişare eder iken Romanya fikri ortaya atıldı. İthalat ihracat rakamlarına baktık. Bölgemizin ticaret potansiyeline baktık. Açıkçası neden daha önce buraya gelmedik diye hayıflandık.
Coğrafi olarak Türkiye’yi batıya ve Kuzey Avrupaya bağlayan yollar üzerinde bulunan Romanya, Türkiye’nin ardından Balkanların toprak ve nüfus bakımından en büyük ülkesi. Diplomatik ilişkileri nerdeyse 140 yıllık bir geçmişe dayanan Türkiye ile Romanya arasında 1990 lar dan itibaren gelişen ilişkiler son dönemde ivme kazanmıştır. Aramızda ortak bir sınır kapısı bulunmamasına rağmen; Boğazlar, Karadeniz ve Azınlıklar boyutu göz önüne alındığında ikili ilişkilerin istikrarı ve gelişimi her iki tarafın menfaatine hizmet etmektedir. AB üyesi Romanya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler; ekonomik ilişkilere de olumlu yansımaktadır.
İki ülke arasında gelişen diplomatik ilişkilerin yanı sıra ekonomik temelde de her geçen yıl ivme kazanmaktadır. Bugün Romanya, Türkiye’nin Balkanlardaki en büyük ticari ortaklarından biridir.
Bir de ticaretin ötesinde gönül bağımız var. İşte değerli iş adamımız Zeynel bey burada yıllardır ticaret yapıyor. Keza diğer değerli yatırımcılarımız da burada. 
Romanya tarihi, kültürel ve ekonomik yönleri ile geniş bir perspektifte bakıldığında yatırım için ideal bir ülke, çünkü bayrağımızı, vatan toprağımızı Atatürk İlkelerimize saygı ve sevgi gösteren Osmanlıdan beri Türklerin hür ve özgür yaşadığı ve aynı zamanda inançlarını da özgürce ifade edebildikleri, başkentinde Atatürk ve Haydar Aliyev gibi Türk dünyasının liderlerinin meydan ve büstlerinin bulunduğu bir ülke.
Bu toplantının güzel şeylere vesile olacağından inancım sonsuz.
Biraz sonra Genel Sekreterimiz Malkara Ticaret ve Sanayi Odası ve ilçemiz hakkında size kısa bir sunum yapacak, Biz kimiz ne üretiyoruz onu özetleyecek.
Sözlerime son verirken büyük misafirperverliğinizden dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum. Bu ziyaret ilk adım. Devamını getirmek adına da şahsım ve yönetim kurulu adına gereken ne ise onu yapacağımızdan şüpheniz olmasın.
Bu güzide toplantının ve ziyaretimizin hayırlı olmasını diler, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım'' dedi.

Genel Sekreterimiz Sinan Beşer'in yaptığı sunum sonrasında Türkiye Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Bükreş Ticaret Ateşesi Müşaviri Mükerrem Aksoy, Romanya Ticaret Borsası Başkanı Valentin Preda, Invest Romania’dan Mihaela Ene, Malkaralı İş Adamı Zeynel Cömert ve Türk Yatırım Derneği Başkanı Nazmi Doğan'a plaketleri takdim edildi.

Gerçekleştirilen ekonomik forumun ardından Romanya’nın Başkenti Bükreş Panoramik şehir turu, İhtilal Meydanı, Atatürk Büstü,Üniversite Meydanı, Milli Tiyatro Zafer Anıtı, Zafer Caddesi, Çavuşesku Sarayı ile şehri dolaşan su kanallarına yapılan gezi ve 1917'de Galiçya cephesinde şehit düşen 535 Mehmetçiğin bulunduğu Türk Şehitliği ve Bükreş Camiinin ziyaret edildi. Herãstrãu Gölü kıyısında Avrupa’nın en büyük ve en eski açık hava müzelerinden biri olan evleri, kiliseleri, su ve rüzgar değirmenleri ile küçük bir Romen köyünün kopyası olan müze gezilmiştir.

İş ve Fuar Gezisinin 2.gününde INDAGRA TARIM FUARI – INDAGRA FOOD GIDA FUARI - INDAGRA DRİNK & WİNE İÇCECEK FUARI ziyareti ile devam edip ticari fuara firma bazında katılım sağlayıp stand açan, Romanya’da faaliyet gösteren ilçemizin Avrupa ekonomisinde tanınırlığını sağlayan Malkaralı İş Adamı ZEYNEL CÖMERT'i ziyaret ettik. Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Malkaralı İş Adamı Zeynel Cömert Odamız Yönetim Kuruluna Başkanı'na yaptığımız ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek çalışmalarımızda başarı dileklerinde bulunmuştur.

İş ve Fuar Gezisinin 3.gününde Transilvanya Şatolar müthiş doğal ve tarihi güzellikleri içinde barındıran ilk olarak Avrupa’nın en güzel şatolarından biri olan Peleş Sarayı ziyareti edip, akabinde Bran şehrinde bulunan Osmanlı tarihinde Kazıklı Voyvoda olarak bilinen III.Vlad'ın Kont Drakula filmlerine konu olmuş ve vampir efsanesinin doğduğu gizemli sarayını ziyaret ettik. Ziyaretin ardından tarihi güzellikleri ve cafeleriyle ünlü Braşov şehrine hareket edip Ortaçağ Alman Rokoko üslubunda inşa edilmiş tarihi yapıların yer aldığı bu güzel şehirde Kara Kilise, Şehir surları, korunmuş dar sokaklarını görme fırsatı yakalamış olduk.

Ayrıca üyelerimize danışmanlığını yaptığımız Dış Ticaret İstihbarat Hizmeti kapsamında Malkara Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir üyemizin Romanya'daki firmalarla iş görüşmesi yapmış olup başarı ile neticelendirimiştir.

Yukarı çık.