Pakistan'a İhracatta Karşılaşılan Tarife Dışı Engeller

08 Mart 2021
172
Pakistan'a İhracatta Karşılaşılan Tarife Dışı Engeller

Pakistan'a İhracatta Karşılaşılan Tarife Dışı Engeller

T.C. Ticaret Bakanlığı yazısına istinaden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)'nden alınan bir yazıda; Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 6. Dönem Toplantısı'nın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eş başkanlığında, 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde İslamabad'da gerçekleştirildiği ve söz konusu toplantıda, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak "Stratejik ve Ekonomik Çerçeve (SEÇ) ve Eylem Planı'nın imzalandığı bildirilmektedir.

Toplam 71 maddeden oluşan eylem planı kapsamında yer alan "Ticaret ve Yatırımlar"a ilişkin eylemler Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda takip edildiği belirtilmektedir. Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 7. Dönem Toplantısı'nın, bu kez, iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla 2021 yılı içerisinde ülkemizde gerçekleştirilmesinin planlandığı ifade edilmektedir.

SEÇ Eylem Planı'nın Ticaret alt başlığının 2. maddesi; "Elimination of Non-Tariff Barriers and strengthening cooperation on TBT and SPS measures: Both sides have agreed in principle to eliminate Non-Tariff Barriers and strengthening cooperation on Technical Barriers to Trade (TBT) and Sanitary and Phytosanitary Measures (SPS) including collaboration between national accreditation bodies, accredited and/or authorized certification bodies, testing laboratories and centers." şeklinde olduğu belirtilmektedir.

Firmalarımızca Pakistan'a ihracat işlemleri sırasında karşılaşılan "Tarife Dışı Engel" olarak bildirilebilecek hususları, TOBB'a iletilmesi amacıyla "kobi@mtso.org.tr" web adresine gönderebilirsiniz.

 

Üyelerimize duyurulur.

Yukarı çık.