MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ HAKKINDA

18 Ocak 2017
591
Mesleki Yeterlilik Belgesi Hakkında

Malumları olduğu üzere 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 23 Nisan 2015 tarihinde yayımlanmış ve 25 Mayıs 2015 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğ ile 40 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu yürürlüğe girmiştir. Böylelikle inşaat, enerji, metal, makine ve otomotiv sektörlerinde tebliğle belirlenen 40 meslekte 01 Ocak 2017 tarihi itibari ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu resmen başlamıştır.

 

            Bu tarih itibariyle belgesiz işçi çalıştıranların müfettişlerce tespiti halinde işverene kişi başına aylık 500,00-TL ceza Bakanlıkça kesilecektir.

 

            Hali hazırda Çıraklık Eğitim Merkezlerinden alınan ustalık belgeleri olan çalışanlara belge alınmasına gerek yoktur. (Ustalık belgesi aynı işle ilgili olmalı) Ayrıca meslek liseleri, yüksekokul ve fakülte mezunları direkt olarak Malkara Çıraklık Eğitim merkezine başvurarak bitirdikleri bölüm ile ilgili yeterlilik belgelerini alabilirler.

 

            İlk etapta, “CNC Programcısı”, “Metal Sac İşlemecisi”, “Ahşap Kalıpçı”, “Betonarme Demircisi”, “Betoncu”, “Sıvacı”, “Duvarcı”, “Isı Yalıtımcısı”, “Seramik Karo Kaplamacısı” “İnşaat İşçisi” ve “Makine Bakımcısı” alanlarında sınav açılacaktır.

           

            Üyelerimizin öncelikle belgesi olmayan çalışanları için ekte yer alan “başvuru formunu” ve kişisel beyanı” doldurtarak 2 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisi ile birlikte odamıza teslim etmeleri gerekmektedir.

 

            Belge ücretleri, evrakları odamıza teslim ettikten sonra Odamızca belirtilen tarihlerde yatırmanız gerekecektir. Sınavda başarılı olan çalışanların sınav ücretleri kişilerin hesaplarına İş-Kur tarafından iade olunacaktır. (Belge ücret tarifesine www.malkaratso.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz)

            Yukarıda sayılan mesleklerde belgesiz işçi istihdam eden üyelerimizin 24.01.2017 tarihine kadar ivedilikle Odamıza müracaatları rica olunur.

 

            Not: Bu konuda Odamızca 2016 Temmuz ayı içerisinde ayrıntılı çalışma yapılmış, üyelerimiz ayrıntılı bilgilendirilmiş, ilgi olmadığından sınav açılamamıştır.

ADAY LİSTESİ

YENİ ÜCRET TARİFESİ

BAŞVURU FORMU

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLER KAPSAMINA GİREN MESLEKLERE İLİŞKİN BEYAN

Yukarı çık.