Malkara TSO, Mayıs Ayı Meclis Toplantısı OSB’de Yapıldı.

28 Haz. 2018
470
Malkara Tso, Mayıs Ayı Meclis Toplantısı Osb’De Yapıldı.

Malkara TSO Meclisi, Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı 27 Haziran Çarşamba günü saat 12.00'de Malkara Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonunda Meclis Başkanı Nurdan Altay Güngör'ün başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya Meclis Başkanı Nurdan Altay Güngör, Yönetim Kurulu Başkanı Ümran Bilgin, Meclis Meclis Katip üye Mehmet Eskicioğlu, Genel Sekreter Sinan Beşer ve meclis üyeleri, OSB Yöneticileri ile basın mensupları katıldı.

TOLGA YILMAZ’I TEBRİK ETTİ. BAŞARILAR DİLEDİ…

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Nurdan Altay Güngör, 9.ncu meslek komitesinden TSO meclisine yeni katılan Tolga Yılmaz’ı tebrik etti. Yeni görevinde başarılar diledi.

CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I VE MİLLETVEKİLLERİMİZİ TEBRİK EDİYORUM!..

Başkan Nurdan Altay Güngör; 24 Haziran 2018 Pazar günü ülkemizde Cumhubaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri gerçekleştirildi. Seçimlerin ülkemize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum. Bildiğiniz üzere seçimlerin ardından ülkemiz yeni bör döneme geçiş yaptı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Meclisimizde de bundan sonra 600 milletvekilimiz olacak. Yeni dönemde tekrardan Cumhurbaşkanlığına seçilen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ve meclise giren tüm milletvekillerimizi tebrik ediyor, çalışmalarından yeni dönemde başarılar diliyoruz.

MAYIS AYI MİZANI AÇIKLANDI

Gündemin birinci maddesinde Mayıs Ayı Mizanı açıklandı. Buna göre Mayıs ayı toplam geliri 38 Bin 777 TL 71 Kuruş olurken, Mayıs ayı toplam gideri ile (5 aylık toplam gider) 205 Bin 234 TL 46 Kuruş olarak açıklandı.

MALKARA OSB’DE 815 KİŞİ İSTİDAM SAĞLIYOR

İkinci maddede Malkara OSB Müdürü Önder Uslu, yaptığı sunumda Malkara OSB hakkında genel bir değerlendirmede bulundu. Uslu; Malkara Organize Sanayi Bölgemiz Tekirdağ Yatırım İzleme, Malkara Belediyesi ve Malkara Ticaret ve Sanayi Odasının birlikte oluşturduğu heyet ile 2001 yılında imzalanan protokol ile kurulmuştur. 2009 yılında Malkara OSB, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hüviyetini kazanmıştır. Ancak, yeteri kadar arsa satışları olmadığı için 2011 yılında tekrar Karma OSB’ye dönüştürülüp, arsa tahsisleri yapılmıştır. Malkara OSB 1056 dönümlük alan üzerine kurulmuştur. 652 dönümü sanayi parseli olan 55 adet parselden oluşmaktadır. Parseller genellikle 10 – 15 Bin m2 aralığındadır. OSB’mizdeki 13 parsel sahibi yatırımcı tapusunu alarak faaliyete geçmiştir. 6 yatırımcımız işyeri açma ruhsatını alarak üretimini sürdürmektedir. 28 parsellede inşaat ruhsatını verdiğimiz işletmelerde inşaatlar devam etmektedir. En son istitiklere göre; OSB’mizde 209’u bayan personel, 606’ı erkek personel olmak üzere 815 kişiye istihdam sağlanmaktadır. Yıl sonu hedefimiz 1000 ila 1250 arası. 55 parselin fabrikanın üretime geçmesiyle bu rakamın 2500 ila 3000 kişi arasında olması hesaplanıyor” dedi. Soru – cevap bölümüne geçildi.

OSB’DEN YATIRIMCILAR PARSEL ALABİLİR Mİ?

Meclis Başkanı Nurdan Altay Güngör’ün herhangi bir yatırımcı OSB’den parsel satın alabilir mi diye sordu;? OSB Müdürü Önder Uslu; Şuan itibariyle OSB’mizin % 30 – 35’i dolu durumda. Bu oranın % 50 – 55’e çıkması gerekiyor. Bu orandan sonra 2. etap genişleme çalışmalarına başlayabiliriz” dedi.

1400 M3’LÜK ARITMA PROJEMİZ ONAYLANDI…

OSB’nin Arıtmasıyla ilgili yöneltilen soruya Uslu; 200 Binlik çevre izni alınmış arıtmamız faal bir şekilde çalışıyor. Artan üretimle birlikte yeni fabrikaların açılmasıyla 1400 m3’lük arıtma projemiz onaylandı. Önümüzdeki aylarda ihalesi yapılarak, inşaat faaliyetlerine başlanacağı müjdesini verdi.

OSB’NİN % 95’İ MALKARALILARDAN OLUŞUYOR

Malkara OSB’nin istidamı konusundaki soraya da Uslu; OSB’nin % 5’i dışarıdan % 95’i Malkara’dan istihdam sağlıyor. Bu rakam yeni fabrikaların açılmasıyla her geçen gün daha da büyüyecek kısa vadede 300 nitelikli personele hitiyaç duyulacak diyerek sözlerini tamamladı.

HİZMETLERİ VE AVANTAJLARI ANLATTI

Malkara TSO Genel Sekreteri Sinan Beşer, Malkara TSO’nun faaliyetleri ile ilgili yaptığı sunumda TSO üyelerine ne gibi hizmetler ve avantajlar sağladıklarını maddeler halinde tek tek anlattı. TSO üyeleri olan OSB yatırımcılarına her türlü kolayları sağladıklarını belirtti.

OSB’MİZDE ARITMA SORUNU KALMAYACAK

Toplantıda arıtma konusunun gündeme gelmesiyle ve yapılan değerlendirmenin ardından Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ümran Bilgin; OSB’de Arıtmanın ne koşullarda çalıştığı ve bundan sonrası için nasıl bir yol izleneği konusunda yaptığı konuşmada; 1400 m3’lük arıtma projemiz bakanlıkta onaylandı. İhale aşamasını geçtik. Bakanlıktan OSB olarak kredi istedik. Arıtmayı kurarken bir denetim makenizması kuracağız. Bir firmadan yardım alacağız ücret karşılığında. Bugün yaptığımız OSB Müşebbis toplantında böyle bir karar çıktı. En çok 8 ay içerinde OSB’mizde arıtma sorunu kalmayacak.” dedi.

OSB’NİN SORUNU NİTEKİLLİ PERSONEL

OSB’de nitelikli personel açığı ara eleman konusu toplantının ana gündem maddesi oldu. OSB yöneticilerinin en büyük sorunu olan deneyimli personel konusu işbirliği yapılarak çözülmesi karara bağlandı. Malkara TSO yöneticileri, ileriki günlerde oluşturacağı teknik ekiple OSB Yöneticilerine ziyaretler gerçekleştirerek bu konunun çözülmesi için kapsamlı bir çalışma başlatacak.

TOPLANTI ÇOK VERİMLİ BİR ŞEKİLDE SON BULDU

Alınan kararlar doğrultusunda yapılması gerkenlerin konuşulduğu Mayıs ayı meclis toplantısı çok verimli bir şekilde sona erdi.

MARKA KAPAK GEZİLDİ

Toplantının ardından Marka Kapak, TSO yöneticileri tarafından gezildi. Marka Kapak yöneticilerine bu büyük işletmeyi Malkara’ya kazandırdıklarından dolayı TSO yöneticileri teşekkür etti. Fabrika hakkında teknik bilgiler alındı.

CEVİZLİ BAHÇE IZGARA VE KAHVALTI SALONUNDA ÖĞLE YEMEĞİ

Odamız ev sahipliğinde Cevizli Bahçe Izgara ve Kahvaltı Salonunda hep bilikte öğle yemeği yenildi.

Yukarı çık.