MALKARA'NIN GELİŞMESİ VE BÜYÜMESİ İÇİN NELER YAPILMALI ?

17 Kas. 2017
529
Malkara'nın Gelişmesi Ve Büyümesi İçin Neler Yapılmalı ?

Malkara'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümünde, ilçede yaşanan sorunların çözümü için atılması gereken adımların ele alındığı bir toplantı yapıldı. Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul'la, ilçedeki siyasi parti temsilcileri ve STK'ları bir araya getiren toplantıdan çıkan en anlamlı mesaj ise, Malkara'nın kurtuluşu için birlik ve beraberlik içerisinde hareket etme mesajı oldu.

 

Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Malkara'nın Kurtuluşu'nun 95. yıldönümünde önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul'la, ilçedeki siyasi parti temsilcileri ve STK'ları bir araya getiren toplantıda, Malkara'da yaşanan sorunlar değerlendirildi. Başta ekonomi olmak üzere, eğitim, göç sorunu ve şehir içi trafikte yaşanan sıkıntıların ele alındığı toplantıda, yansıyan en güzel mesaj Malkara'nın geleceği için, el ele verip birlikte hareket etme mesajı oldu.

 

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Ak Parti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, CHP İlçe Başkanı Hülya Ertan ve ilçedeki STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda başta ekonomik sorunlar olmak üzere, ilçedeki eğitim, göç sorunu, trafik ve otopark sıkıntısı ele alındı.

 

Eski Devlet Hastanesi'nin Durumu

 

Malkara'ya Yeni Devlet Hastanesi'nin açılmasıyla birlikte, boşalan Eski Devlet Hastanesi binasının nasıl değerlendirileceği belirsizliğini koruyor.  Konuyla ilgili konuşan CHP İlçe Başkanı Hülya Ertan,  "Postaneden itibaren hastaneye doğru ticari alan bitti. Dükkanlar kapandı. Eski hastanenin bir şey yapılmazsa zaman içinde talan edilmesinden endişeliyim." diye konuştu.

 

Hastane ile ilgili, Bakanlıktan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi olarak Malkara'ya kazandırılmasını talep ettiklerini belirten Ak Parti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, " Ancak şu anda sağlık Meslek Liselerinden mezun olan birçok hemşire staj yapacak yer bulamıyor. Bu nedenle Sağlık Meslek Lisesine Bakanlık sıcak bakmıyor." şeklinde konuştu. 3 Bloktan oluşan hastane binasını kamuya tahsis edebilir miyiz diye düşündüklerini de sözlerine ekleyen Şentürk, "Ancak binanın güçlendirilmesi lazım. Sağlık Bakanlığı binanın kamuya tahsisinden ziyade güçlendirme yapması koşuluyla 3. şahıslara kiraya verilmesinden yana." diye konuştu.

 

Malkara'ya Fakülte Gelecek mi?

 

Toplantıda ele alınan konulardan bir diğeri de Malkara'ya bir fakülte kazandırılması konusu. Veterinerlik ve Ziraat Fakültesi üzerinden gittiklerini söyleyen Gökhan Şentürk, "ancak bu bölümlerin mevcudu az. Onun yerine İşletme - İktisat Fakültesi olması daha mantıklı." diye konuştu.

 

Namık Kemal Üniversitesi Rektörünün yeni açılacak olan Teknoloji Üniversitesi'ni Malkara'ya verebileceğini söylediğini de dile getiren Şentürk, bunun üzerine gidebileceklerini söyledi.

 

Konuyla ilgili konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Lerzan Baykal ise, "Üniversite ile ilgili Birol Kaya zamanında İşletme Fakültesi gelmesi içln tüzük hazırladım. Bunu Ankara'ya gönderebiliriz. Her şey hazır. Malkara'ya yakışan İşletme ve İktisat fakültesidir." dedi.

 

Bu konuda rektöre gittiklerini hatırlatan Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul da rektörün olumsuz baktığını söyledi. "Bürokrasiye baskı kurmamız lazım." diyen Yurdakul, "Bürokrat bunu yapabilir. Biz yapamayız. " diye konuştu.

 

Fakülte ile ilgili görüşmek için rektörden randevu alınmasını öneren Malkara TSO Başkanı Ümran Bilgin "Ak Parti ve CHP Milletvekillerinin de olduğu bir heyet kuralım. Rektörden randevu alıp, 10 gün içinde hep birlikte rektöre gidip İşletme ve İktisat Fakültesi ile ilgili talebimizi iletelim." dedi. Bu talep olumlu karşılanarak, en kısa zamanda rektörle görüşme için randevu talebinde bulunulması kararlaştırıldı.

 

Meslek Yüksek Okulu'nda Öğrenci Yok

 

Malkara Meslek Yüksek Okulu'nun durumunu gündeme getiren CHP İlçe Başkanı Hülya Ertan, okuldaki öğrenci sayısının azlığından yakındı.

 

Göç Sorunu

 

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Malkara'da bugün en büyük sorunun göç sorunu olduğunun altını çizdi. Bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Yurdakul,"77 Mahallesi olan Malkara'nın 65 yaş üstü nüfus sayısı 150 bin nüfuslu Çerkezköy'ün 2 katı. Malkara'nın gençlerini Malkara'da tutabilmeliyiz." diye konuştu.

 

Malkara'ya Fen Lisesi mi Geliyor?

 

Ak Parti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk Malkara'ya bir Fen Lisesi kazandıracaklarının müjdesini verdi. "Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi'nin bulunduğu yerleşkeyi Fen Lisesi'ne dönüştürmek için girişimlerimizi yaptık" diyen Şentürk, "Milletvekilimiz Mustafa Yel'de konuyu Ankara'dan takip ediyor" diye konuştu.

 

Hayrabolu'yu Bitiren Eğitim Göçü, Şimdi Malkara'yı Bitiriyor

 

Malkara'da eğitimde yaşanan sıkıntıları gündeme getiren Ak Parti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, Malkara'nın dışarıya eğitim göçü vermesinin ortaya çıkaracağı tehlikeli sonuçların altını çizdi. Aynı sıkıntıyı Hayrabolu'nun yıllar önce yaşadığını hatırlatan Şentürk, Malkara'nın çok geç olmadan bu sorunu aşması gerektiğinin altını çizdi. Şentürk "Bizim çocuklarımız Tekirdağ'a ve Keşan'a gidiyor. Arkasından aileler de çocuklarının yanına gidiyor. Aynı sıkıntıyı Hayrabolu yıllar önce yaşadı. Şimdi aynı şeyler Malkara'da oluyor. Öğrenci Malkara'da kalmıyor." dedi.

 

 Malkara'da eğitimde kalite açısından sıkıntı olmadığını söyleyen Şentürk," İster derslik anlamında olsun, ister öğretmen anlamında olsun. Malkara'da eğitimin kalitesinde bir sıkıntı yok. Başarılı çocuklarımızın Malkara dışını tercih etmeleri neticesinde eğitimin seviyesi düşüyor. " dedi.

 

OSB'nin 2. Etabı İçin İmar Planı Hazır

 

Toplantıda özellikle üzerinde durulan konuların başında, Malkara'nın ekonomik ve ticari olarak büyümesini sağlayacak Malkara Organize Sanayi Bölgesi'nin 2. etabıyla ilgili neler yapılabileceği konusuydu.

 

OSB'ye ciddi talep olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, "Yer kalmadığı için çok kişiyi geri çevirmek zorunda kaldık. Ancak şöyle bir şey var ki, bugün Bakanlık 2. etaba başlayın dese bile 2 yıldan önce başlamamız çok zor. Önce altyapının yapılması gerekli. Bunlar zaman alıyor. O nedenle izinlerin alınması konusunda hızlı hareket etmeliyiz.  Siyasi partilerle, STK temsilcileriyle hep birlikte Ankara'ya gidip 2. etabın açılması için çalışmalıyız." diye konuştu.

 

Ak Parti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk ise "OSB'nin 2. etabının imar planları hazır. Sadece izin gerekiyor. Malkara'nın yanlış yapma lüksü yok. O nedenle doğru kararlar alıp, üzerine gitmeliyiz. " dedi.

 

Malkara OSB'nin 4 Milyon TL birikimi olduğunu söyleyen Malkara TSO Başkanı Ümran Bilgin de, arsaların değerinin artarak metrekaresinin 120 TL'ye yükseldiğine dikkat çekti. 2. Etabın 2018 programına alınması gerektiğini sözlerine ekleyen Bilgin,  hep birlikte Ankara'ya giderek gereken iznin alınmasını teklif etti.

 

Öte yandan konuyla ilgili söz alan TEMA Malkara Temsilcisi Hasan Akçay da çevre kirliliği açısından kirlilik üreten fabrikaların OSB'ye sokulmaması gerektiğinin altını çizdi.

 

Malkara'nın En Büyük Sorunu

 

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, ilçede yaptırdıkları bir anketin sonuçlarına dikkati çekti. Malkara'nın en büyük sorunu nedir? sorusuna en çok verilen cevabın, trafik ve otopark sorunu olduğunu söyleyen Yurdakul, Malkara'da otopark sorunuyla ilgili yakında bir ihale yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

Yurdakul şöyle devam etti : "Büyükşehir'de TEKPARK üzerinden yaklaşık 900 Bin TL paramız var. Malkara'da otopark konusunda bir ihalemiz olacak. Malkara'da otopark sorunu pazar yeri aşağıya taşındıktan sonra, eski pazar yeriyle bir nebze de olsa çözülecektir.

 

Aslında Malkara'da şu anda Jandarmanın bulunduğu alan otopark için en ideal alanlardan biridir. Çünkü kod farkı da var. Eğer Jandarmaya yer bulabilirsek, o alanı otopark olarak Malkara'ya kazandırabiliriz.

 

TEK-PARK otopark sorununa bir çözümdür. Yargı süreci tamamlandıktan sonra yakında yeniden ilçede faaliyete geçecek."

 

Ticari Alan Sıkıntısı

 

Malkara'da hiçbir zaman gündemden düşmeyen ticari alan sıkıntısı da toplantıda ele alındı. Keşan örnek gösteren TSO Başkanı Ümran Bilgin, "Keşan Efes Ticaret Merkezini yaptı. Şimdi bir tane daha yapıyor. Ardından bir tane daha yapacak. Malkara'da Saros Betonun altında ve mezarlığın altında 2 yerimiz var. Buraları değerlendirebiliriz" diye konuştu.

 

Ticari alan konusunda oda olarak araştırma yaptıklarını hatırlatan Bilgin, "Danişment'ten Yenice'ye kadar yolun her iki tarafında 100 metreye kadar ticari alan açmak için çalışıyoruz. Bugün Büyükşehir'de bunun takipçisiyiz. " dedi.

 

Ak Parti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk "Bugün aşağıdaki D100 kara yolundan Malkara maalesef faydalanamıyor. Buradan geçen araçları durduramıyoruz. Ünal Peynircilik, Yaman Peynircilik ve Süt Üreticiler Birliği'nin Çavuşköy'deki yerinin dışında araçları durduramıyoruz" dedi.

 

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ise Malkara'da ticari alan sıkıntısının çözülmesi için mevcut imar planındaki yerlerin dolmasının gerektiğini söyledi.  "Ancak ondan sonra imar planında revizyona gidilerek yeni ticari alanlar imara açılabilir." diyen Yurdakul, "Bugün ticari alan sıkıntısından önce Malkara'da kişi başı gelir miktarı sıkıntısı var. Kişi başına düşen gelirin artması lazım. Keşan'da 1.600 TL olan kişi başı gelir miktarı, Malkara'da 1.100 TL civarında.

 

Malkara'da üretimin artması, marka değerinin yükselmesi lazım. Halkımız kendini geliştirmesi ve değiştirmesi lazım. " diye konuştu.

 

Yukarı çık.