KOBİLERE NEFES, EKONOMİYE CANLILIK

08 Ara. 2016
714
Kobilere Nefes, Ekonomiye Canlılık

     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ticaret Odası üyelerinin sırtındaki faiz yükünü azaltmak amacıyla Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Denizbank ile bir araya gelerek devrim niteliğinde bir protokole imza attı.                                                       Çankaya Köşkü’nde Başbakan Sayın Binali YILDIRIM, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU ile Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Denizbank temsilcilerinin katıldığı lansman sonrası imzalar atıldı ve Ticaret Odası üyelerinin yüksek faiz yükünü hafifletecek 5 Milyar Liralık “Nefes Kredisi”ni 80 bin KOBİ’nin kullanımına sundu.

 

Böylece Nefes Kredisi ile Üyelerimiz bugünden itibaren Ziraat Bankası ve Denizbank’tan aylık %0,83 yıllık %9,90 ile 12 ay eşit taksitli kredi kullanabilecek. Teminat ihtiyacının %85’ini de Hazine Desteği ile Kredi Garanti Fonu sağlayacak.

      Lansmanda konuşan Odalar Birliği Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, “Reel sektör ve finans sektörü bir araya gelerek piyasaların tedirginlik yaşadığı bu günlerde Devletimizin de desteği ile yapılmayanı yaptık ve üyelerimize umut olduk. Çünkü biz şunu çok iyi biliyoruz. Türkiye’ye yatırım yapanlar her zaman kazandı. Türkiye, her zaman hedeflerine ulaştı. Biz yine en iyi bildiğimiz işi yapacağız. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, biz kazanacağız, çalışanlarımız kazanacak, Türkiye kazanacak. Bu masadaki güç birliği oldukça, birçok başarıya imza atacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın başlattığı kredi faizlerini düşürülmesi politikasına böylesine bir destek verdiğimiz için de çok mutluyuz, imza töreninin burada Sayın Başbakanımızın himayelerinde atılıyor olması Devletimizin KOBİ’lere verdiği önemi açıkça göstermektedir. Proje ortaklarımız Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu’na çok teşekkür ediyorum. Projemize maddi manevi desteklerini esirgemeyen Sayın Başbakanımıza, Başbakan Yardımcımız Mehmet ŞİMŞEK ve Bakanımız Bülent TÜFENKCİ’ye şükranlarımızı sunuyorum. Tüm milletimize ve KOBİ’lerimize hayırlı olsun, nicelerine vesile olsun diyorum” dedi.

 

Kredi anlaşmasının ardından konuşan Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ümran BİLGİN, “Üyelerimize maalesef kanun gereği kendi kaynaklarımızdan nakit kredi kullandıramamaktayız. Odamızın bundan önce yerel düzeyde yapmış olduğu iyi niyetli banka anlaşmaları ise geniş kapsamlı olmaktan uzak ve uzun vadede Odamızın menfaatlerine uygun değildi. Fakat bugün Birliğimiz ve finans sektörü temsilcileri ile yaptığımız protokolle üyelerimiz çok daha uygun faizlerle çok daha uygun kredi imkânına sahip olmuştur. TOBB öncülüğünde Kredi Garanti Fonu, Denizbank ve Ziraat Bankası işbirliğinde KOBİ’lere mevduat karşılığı 5 milyar TL’ye kadar verilecek kredinin iş dünyasına büyük ivme ve moral kazandıracağını düşünüyorum. Malkara Ticaret ve Sanayi  Odası’nın ‘KOBİ’ler İçin Nefes Kredisi’ne  katkı sağlayan odalardan biri olduğunu da ifade eden Başkan BİLGİN, “Kampanya çerçevesinde Odamızca da yaklaşık 4.000.000 TL kredi limiti açılmasını sağlayarak üye başına üst limiti 100.000 TL bir yıllık vade ile yıllık 9,9 faiz oranı ile tüm üyelerimizin yararlanmaları sağlanılacaktır. KOBİ niteliğindeki tüm üyelerimiz T.C.Ziraat Bankası Bankası A.Ş. Malkara Şubesi'ne ve Denizbank A.Ş. Malkara Şubesi'ne müracaatta bulunabilirler.

    Üyelerimizin kullanımına sunduğumuz kredinin KOBİ’lerimize ve Malkara iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum" açıklmasında bulundu.  

Yukarı çık.