“Halk Bankası Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi''

06 Ocak 2021
268
“Halk Bankası Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi''
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Malkara Ticaret ve Sanayi Odası (Malkara TSO) öncülüğünde Halk Bankası ile tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere “Halk Bankası Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” başlamıştır.
Projenin protokolüne Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ümran Bilgin ve Halk Bankası AŞ Malkara Şube Müdürü Kadir Bozkurt katıldı.
Projenin ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Halk Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmektedir.
Ürünün satıcılar (tedarikçi) açısından faydaları:
-Tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi
-Esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı
Ürünün alıcılar açısından faydaları:
-Finansmana kolay erişim: Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı
-Kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması
-Artan kredi limitleri
Sistem:
Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işlemektedir.
Tedarikçilerin (Satıcı), POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecektir.
Alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecektir.
Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla iki farklı seçenek ile alabilecektir.
-Esnek vade seçeneği
-Eşit taksit seçeneği
Örnek olarak;
Tedarikçi, 100.000 TL’lik bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek,
Aynı şekilde tedarikçi, 100.000 TL’lik mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecektir. Bu durumda 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacaktır çünkü muhatabı artık banka olacaktır.
Tahsilatı da bankadan yapacaktır.
Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecektir. Herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.
Herhangi bir sektör kısıtlaması yoktur. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalarımız bu imkandan faydalanabilecektir.
Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak olup, her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecektir.

Yukarı çık.