EXPO 2016 ANTALYA PROJESİ

31 Mart 2016
473

EXPO 2016 ANTALYA PROJESİ

Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen “Dünya Botanik Expo”su 2016 yılında “Expo 2016 Antalya” adıyla ve “Çiçek ve Çocuk” temasıyla ülkemizde düzenlenecektir.

Küresel ölçekte önemi çok büyük olan ve tüm dünya ülkelerinin evsahibi olabilmek adına büyük uğraş verdikleri söz konusu organizasyonunun ülkemize kazandırılması sağlanmış ve söz konusu başarı süreci içerisinde de Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği önemli rol oynamıştır.

Expo Antalya’nın düzenlenmesi amacıyla 2007 yılından itibaren çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda Antalya’da süreci yönetmek üzere 33 yerel ve sivil toplum kuruluşunun yer aldığı Expo Meclisi ve Expo İcra Kurulu oluşturulmuştur. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Expo İcra Kurulu üyesidir.

Uluslararası Botanik Expolarının düzenlenmesi için yetkili iki kurum olan BIE (Uluslararası Sergiler Bürosu) ve AIPH (Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği)’nden onay alınması gerekmektedir. BIE’ye Türkiye 2004 yılında üye olmuştur. Uluslararası Botanik Expoları başvurusunda yetkili diğer kurum olan AIPH’e Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2008 yılında üye olmuştur. .

Expo 2016 Antalya, A1 seviyesinde olup, 180 gün sürecektir. Expo 2016 Antalya için 90 hektarlık bir alan kullanılması planlanmaktadır. Söz konusu alanda 100 ülkenin ve 30 büyük kuruluşun yer alması söz konusudur. Çiçek ve Çocuk teması üzerinde yükselecek olan söz konusu proje dahilinde uluslararası ölçekli pek çok organizasyona imza atılacak; paneller, toplantılar, seminerler, sahne sanatları etkinlikleri, konserler ve en önemlisi çocuk kongreleri düzenlenecektir. 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı da Expo 2016 Antalya etkinlikleri içinde yer alacaktır. 6 aylık süreçte en az 20.000 sosyal/kültürel aktivite gerçekleştirilecek olan organizasyon çerçevesinde AIPH ve BIE Genel Kurullarının da Antalya’da yapılması planlanmaktadır. 

Expo alanı organizasyondan sonra da yaşatılacağı için, bünyesinde barındırdığı ülke bahçeleri, Expo Göleti, Expo Ormanı, Expo Tepesi, Tarım Müzesi, Seyir Kulesi, Çocuk Adası, Anfi Tiyatrosu ile ileriki yıllarda da bir çekim merkezi olarak ilimizin ve ülkemizin turizm faaliyetlerine katkıda bulunacaktır.

Expo Antalya’yı 6 aylık bir dönemde toplam 8 milyon kişinin ziyaret etmesi hedeflenmektedir. Bu rakamın içinde 5 milyon yabancının Expo Antalya’yı keşfedeceği ve bunun da 2 milyonunun sadece Expo Antalya’yı ziyaret etmek için bölgeye geleceği düşünülmektedir. Ayrıca 3 milyon yerli ziyaretçinin de Expo’yu ziyaret edeceği ve bunun da beş yüz bininin sadece Expo’nun çekimine kapılarak bölgeye geleceği düşünülmektedir.

Zengin tarihi ve 640 km’lik sahili ile inanılmaz doğal güzellikleri Antalya’nın EXPO için neden doğru nokta olduğunu zaten gözler önüne sermektedir. Tam anlamıyla bir botanik şehri olması, süs bitkileri sektörüyle iç içe bir hinterlanda sahip olması, uluslararası ölçekli organizasyonlar gerçekleştirebilmek adına sahip olduğu güçlü ekonomisi ve 500.000 yatak kapasitesi ve 240 adet beş yıldızlı oteli kapsayan muazzam turizm potansiyeli, Antalya’nın 4 saatlik uçuş mesafesinde 2 milyara yakın nüfusa hitap ediyor olması ile Antalya yerkürede Expo düzenlenmek için en ideal coğrafyalardan birisidir.

Expo alanının sergi sonrasında da sürekli ziyarete açık kalacak olması bu alanın 21. yüzyıl boyunca turizm ve tanıtım faaliyetleri için kullanılmasını mümkün kılacaktır. Bu sayede, kültür turizmi açısından Antalya ve Türkiye’ye büyük bir katkı sağlayacaktır. Expo’ya katılacak 100’den fazla ülke ve kuruluşların oluşturacakları temalı bahçeler için yapılacak  çeşitli yatırım ve giderler; Expo süresince düzenlenecek olan kongre, forum sempozyum, sosyal ve kültürel etkinlikler vb. 20.000 civarında organizasyon, hem Antalya ve komşu illerimize hem de ülke ekonomisine olumlu faydalar bırakacaktır. Antalya ve Türkiye’nin tüm dünyada tanıtımını yapmakla birlikte özellikle bölgemizin ekonomik ve ticari hayatına önemli derecede katkılar sağlayacaktır.

Yukarı çık.