''Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” bilgilendirme toplantısı yapıldı

21 Şub. 2017
538
''çalışma Hayatında Milli Seferberlik” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Vali Mehmet Ceylan’ın katılımıyla “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” Bilgilendirme Toplantısı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıda konuşma yapan Vali Ceylan, “ Cumhurbaşkanımızın gündeme getirdiği seferberlik bu düzenlemeler ile artık hayata geçirilmiş oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın bürokratları teşvikler ve son düzenlemeler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunacaklar. Bu konunun ne kadar önemli olduğunun hem ekonominin canlanması açısından, hem sanayicimizin, işverenimizin, bu imkânlardan nasıl yararlanabileceğini, istihdam alanındaki bu önemli gelişme ve değişimlerin, neler getirdiğini bizzat burada müşahede edeceğiz.” dedi. Vali Ceylan’ın konuşmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarkan Alpay başkanlığındaki heyet tarafından toplantıya katılanlara “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı hakkında bilgilendirme yapıldı.
“TEŞVİK UYGULAMASI 31 ARALIK 2017’YE KADAR GEÇERLİ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında işverenlerin ilave istihdam için destekleneceğine yönelik yapmış olduğu açıklamalarına değinen Müsteşar Yardımcısı Tarkan Alpay toplantıda konuşmada, “ İşverenler, 31 Aralık 2017 tarihine kadar, 2016 Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için bu teşvikten yararlanacaklardır. İşverenlerin 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilaveten işe alacakları sigortalıların, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmalıdır. Bugün için çalışanın işverene maliyeti 2 bin 177 TL’dir. SGK tarafından uygulanan indirim sonrası maliyet 2 bin 88 TL 56 kuruş olmaktadır. İşverenlerin mevcut teşvikle işe alacakları her bir sigortalı için sadece bin 404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır. Teşvik uygulaması, 31 Aralık 2017’ye kadar geçerli olacaktır. Bu teşvikten yararlanacak olan işverenler, aynı kişi için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve avantajlarından faydalanamayacaktır.” dedi.
‘İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI VE BÜYÜKANNE PROJESİ’ HAKKINDA KATILIMCILAR BİLGİLENDİRDİLDİ
Müsteşar Yardımcısı Tarkan Alpay’ın açıklamalarının sonrasında, İŞKUR Daire Başkanı Mehmet Aslan “İşbaşı Eğitim Programı” ve “Büyükanne Projesi” hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantı soru cevap kısmının ardından son buldu.

Yukarı çık.